Хороше питання: чи можна схитрувати і зробити так, щоб у разі розлучення вам – все, а дружині (чоловіку) – нічого? Тобто з розрахунком на те, що майбутній чоловік (дружина) просто не вникатиме в його зміст і поставить підпис, не дивлячись.
Таке питання ставить практично кожний другий, тому давайте розбиратися.
Що написано у Сімейному кодексі?
Якщо коротко – нічого конкретного. 10-а глава СК України багата на оціночні поняття, такі як «істотне значення», «невигідне матеріальне становище», «моральні засади суспільства» тощо.
У зв’язку з відсутністю конкретики складається враження, що в договір можна вписати все, що завгодно. І справді: хто там розбирався, які у суспільства моральні засади? Але насправді все не так просто, і одним читанням СК України не обійтися. А тому логічно звернутися до судової практики.
Що думає суд щодо «невигідного матеріального становища»?
Кількість шлюбних договорів, що укладаються в Україні, з кожним роком зростає, а відповідно з’являється і все більше справ, що розглядаються судами.
Як зазначає адвокат з розлучень, у справі №6-230цс14 Верховний Суд дійшов висновку, що «невигідне матеріальне становище» – це справді оціночне поняття. І щоб суд міг реально оцінити це положення, вигідність чи невигідність того чи іншого пункту договору необхідно належним чином доводити.
Водночас районний суд, з думкою якого погодився і Верховний суд у справі №755/19197/18, зазначив, що коли за спірним договором нерухоме майно було передано лише відповідачу, а позивач не отримав жодного об’єкта нерухомого майна, то це є очевидно невигідним матеріальним становищем, в якому залишився позивач.
Таким чином, безумовно, хитрувати при складанні шлюбного договору сторони можуть, проте виходити за межі розумного все ж таки не варто, інакше суд визнає такий договір (або окремі його пункти) просто недійсним.
Чи може суд визнати договір недійсним?
У справі №320/3970/18 суди першої та апеляційної інстанцій визнали шлюбний договір недійсним через те, що він містив пункт, який ставив одну із сторін у вкрай невигідне матеріальне становище.
Проте Верховний суд дійшов висновку, що позивач не довів невигідність всього договору загалом, а довів невигідність лише одного пункту. З цієї причини ВС скасував рішення судів першої та апеляційної інстанції, визнавши шлюбний договір дійсним загалом, а недійсним – лише один його пункт.
На наш погляд – абсолютно логічне та обґрунтоване рішення ВС, яким варто керуватися і надалі.
То як же все-таки схитрувати?
Хитрість шлюбного договору не повинна лежати на поверхні – тобто не повинна бути очевидною, як у наведених вище прикладах, де одна із сторін намагалася за допомогою шлюбного договору прибрати до рук все нажите у шлюбі майно, залишивши свого колишнього партнера ні з чим.
Очевидна невигідність такої угоди для однієї зі сторін позбавляла іншу сторону взагалі будь-яких шансів на перемогу у суперечці. Тому хитрувати таким «незграбним» способом не має сенсу.
В одному із шлюбних договорів, який одного разу потрапив на очі юристу – автору цієї статті, містився досить цікавий пункт, відповідно до якого будь-які ювелірні прикраси, які були придбані під час шлюбу, вважалися спільною власністю подружжя. На перший погляд здається, що все по-чесному: разом нажили, отже майно спільне.
Проте хитрість даного договору, ймовірно, полягала саме в тому, що ювелірні прикраси на відміну, скажімо, від побутової техніки, купуються не для спільного користування, а для особистого – одним із подружжя. У цьому випадку, зазвичай, вони у ролі подарунків, а не предметів задоволення побутових потреб. При цьому зі зрозумілих причин договори дарування ніяк не оформлюються. Відповідно у разі розлучення такі «подарунки» за задумом авторів цього пункту мають бути розділені порівну.
На щастя, сімейна пара, яка колись укладала цей договір, досі у шлюбі та про розлучення не думає, хоча, безумовно, було б дуже цікаво як би суд оцінив таку домовленість у разі оскарження її дійсності.
Таким чином, можна констатувати, що хитрувати – можна, але робити це потрібно розумно, беручи до уваги існуючу судову практику.
Скільки коштує оскаржити дійсність шлюбного договору?
Якщо ви вважаєте, що укладений вами шлюбний договір поставив вас у вкрай невигідне матеріальне становище, оцініть перш за все свої витрати. Слід розуміти, що спір щодо дійсності договору або окремих його положень обов’язково дійде до касації, а отже, потрібно нести судові витрати в усіх інстанціях, а кількість процесуальних документів буде значною.
Так, за даними сайту адвокатського об’єднання Альва Прайвесі, яке, зокрема, займається шлюбними договорами – ось посилання https://alvaprivacy.ua/ua/poslugi/family/skladannya-shlyubnogo-dogovoru, повне ведення справи адвокатом у суді першої інстанції коштуватиме приблизно від 10000 гривень. Вартість комплексу юридичних послуг в апеляційній та касаційній інстанції не вказана, однак, очевидно, буде не дешевшою. Відповідно, треба виходити з того, що заперечення дійсності договору коштуватиме щонайменше 30000 гривень – точно не менше.