Що означає вислів – “Я маю право”?

65

«Я маю право» – цю фразу, напевно, говорив кожен хоча б раз у житті. Але чи задумувались Ви, що саме означає цей вислів? Що таке право? На жаль, не всі ставили собі це запитання. А варто було б. Бо часто люди використовують цей вислів не усвідомлюючи, що мають на увазі.

юридична освіта

Всі, ще з самого дитинства, знають, що мають права і дуже полюбляють на цьому наголошувати. Та якщо запитати у когось, що для нього означає мати права, то відповіді взагалі не буде, або вона буде досить неконкретною. В основному, використовуючи цей вислів, людина має на увазі щось на кшталт безмежності та безкарності у своїх діях, не розуміючи, що право не існує без обов’язку. Тож розберімось, що ж це за поняття і що потрібно пам’ятати, вживаючи його.

Визначення фрази у пошукових системах

Якщо звернутись до пошукових систем, то можна натрапити на багато посилань, в яких науковці намагаються пояснити таке явище, як право. Та людині без юридичної освіти важко усвідомити суть написаного.

Наприклад, все, що пропонує нам Інтернет на запит: «Що таке право?» – це визначення з добре відомої нам Вікіпедії, чи з інших джерел, де автори, в основному, описують право, як систему встановлених державою, формально визначених норм та принципів, які створені для регулювання суспільних відносин за допомогою державного примусу та котрі відображають свободу особистості кожної людини.

Звісно, визначення різняться між собою, але суть однакова. Якщо уважно прочитати запропоновані варіанти, то ніби все зрозуміло. Але такого роду дефініції описують право в більш широкому сенсі. Право як наслідок діяльності держави.

Право без обов’язку не існує

Щоб зрозуміти, що означає вислів «Я маю право» для кожної конкретної особи, потрібно розглядати право не в загальнодержавному контексті, а у більш вузькому, конкретному розумінні. Право як міру можливої поведінки людини, яка випливає з її природних потреб та інтересів. Дане трактування вже більш зрозуміло розкриває зміст вислову «Я маю право».

Тобто, стає зрозуміло, що право це не безмежність у діях, а здатність діяти в межах визначеної суспільством та державою можливої поведінки. Також, варто пам’ятати, що за кожним – «Я маю право», стоїть – «Я маю обов’язок»; розуміти, що право не існує без обов’язку, а саме: обов’язку не порушувати права інших осіб.