Податок на продаж вживаних автомобілів збільшено

83

продаж вживаних автомобілів

В Україні набув чинності ухвалений раніше податковий законопроєкт №1210, в якому частина змін торкнулась і автомобільної сфери.

Законопроект щодо податків може призвести до підвищення фіскального тиску на бізнес

Зазначимо, що законопроєкти № 1209, № 1210 було зареєстровано у Верховній Раді 30 серпня 2020 року Данилом Гетманцевим.

Бізнес раніше розкритикував проект закону № 1210. Підприємці вважають, що в документі міститься багато норм, які можуть призвести до підвищення фіскального тиску на сумлінних платників податків, погіршити інвестиційний клімат і негативно позначитися на розвитку економіки країни в цілому.

Однак, зі слів фахівців з супроводу бізнесу, в Офісі президента обіцяли доопрацювати податковий закон і врахувати побажання бізнесу.

Що змінилося у податках для автомобільної галузі

Законом зокрема встановлено введення нового податку – на продаж третьої одиниці транспортного засобу протягом одного року.

При цьому дія цього закону поширюється на продаж автомобілів з 01 січня 2020 року і поширюється на продавців – фізичних осіб.

Так, внесені до Податкового кодексу зміни, які набрали чинності 23 травня 2020 року, передбачають збільшення податку під час продажу автомобілів.

Тепер при продажу чи обміні 3 та більше транспортних засобів протягом року доведеться платити податок в розмірі 18%.

Якщо раніше у разі продажу (обміну) протягом одного року третього і подальшого автомобіля потрібно було заплатити державі лише 5% його вартості, то тепер — 18%.

Новий податок стосується не тільки легкових автомобілів, але і будь-яких інших машин, зокрема, причепів, мопедів і мотоциклів.

Перший продаж машини податком не обкладається. Якщо ж протягом року здійснюється два продажі, то державі доведеться віддати 5% податку від його ціни, тобто як і раніше. У разі продажу автобуса, вантажівки, трактора, спецтехніки та іншого рухомого майна державою стягується податок у розмірі 5% від оціночної вартості навіть на першу операцію протягом року.

Таким чином, вищеописані нововведення суттєво впливають на ринок вживаних автомобілів. Однак, зауважимо, що на більшість звичайних українців ці нововведення майже не вплинуть, адже небагато українців кожен рік здійснюють продаж двох та більше автомобілів.

Перелік найважливіших податкових нововведень

Як вказують спеціалісти з податкового права, законопроекти № 1210 та № 1209 вносять системні зміни в податкове законодавство за кількома напрямками:

  • Перший напрямок – BEPS і контрольовані іноземні компанії (КІК). Тут містяться зміни, що спрямовані на протидію ухиленню від оподаткування з використанням низькоподаткових юрисдикцій або недобросовісних податкових практик.
  • Другий напрямок – це зміни в адмініструванні податків. Так, розширюються права як податківців, так і платників податків.
  • Третій напрямок – реформа сфери відповідальності. Зокрема, запроваджується відповідальність держави перед платником податку у вигляді штрафів та обов’язкового відшкодування заподіяної неправомірними діями / рішеннями шкоди.
  • Четвертий напрямок – зміна ставок. Ставки, які були на думку законодавців занадто низькими, зросли. Це зокрема відноситься до акцизу і ренти.

Джерело: Адвокатське об’єднання “Альва Прайвесі”